Gminne Święto Ludowe – Żagliny 2018

Tegoroczne obchody Święta Ludowego w Gminie Sędziejowice odbyły się w Żaglinach, na placu przy strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bilewie.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą polową w intencji Ojczyny i Ruchu Ludowego, którą koncelebrował Ks. Dariusz Chlebowski – Proboszcz Parafii w Sędziejowicach, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta „DRUH” – pod batutą Anny Smolarek-Łągiewczyk.  Po mszy, wszystkich uczestników święta przywitał Prezes Zarządu Gminnego PSL w Sędziejowicach Dariusz Cieślak. – Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. W sprawach najważniejszych dla naszej Ojczyzny musimy niezależnie od przekonań czy barw partyjnych działać razem – mówił w okolicznościowym przemówieniu.

Szef sędziejowickich ludowców podziękował również wszystkim zaangażowanym w organizację święta: całemu Komitetowi Organizacyjnym, Zarządowi Gminnemu PSL, Zarządowi OSP Żagliny,  całej lokalnej społeczności, artystom z Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziejowicach i oczywiście sponsorom.

Po części oficjalnej Prezes Dariusz Cieślak, Sołtys Sołectwa Żagliny Edmund Sobala i Prezes OSP Błażej Sobala nagrodzili gospodynie, które wzięły udział w przeglądzie „Ciast Ludowych”. Wszystkie panie otrzymały drobne upominki ufundowane przez Zarząd Gminny PSL w Sędziejowicach. Przeprowadzono również losowanie nagrody głównej w postaci vouchera na pobyt w Hotelu Kruk na Jeziorem Sulejowskim.

W części artystycznej swoim talentami popisywali się młodzi artyści z Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziejowicach, Kapela Podwórkowa „Sędziej” oraz Zespół Śpiewaczy „Sędziejowianki”. Całość zwieńczyła zabawa ludowa prowadzona zespół Alians.

Ze względu na obchodzony dzień wcześniej „Dzień Dziecka” organizatorzy Gminnego Święta Ludowego przygotowali darmowe atrakcje adresowane do najmłodszych. Do dyspozycji milusińskich były trzy zjeżdżalnie. Były również gry i zabawy z upominkami poprowadzone przez animatorki.